Prof. Wojciech Skóra i Prof. Agnieszka Teterycz-Puzio w składzie Jury konkursu na najlepszą książkę historyczną
Z przyjemnością informujemy, że 18 listopada br. w pięknym damnickim Pałacu odbyła się Uroczysta Gala Fundacji Lex Humana, gdzie miało miejsce wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Polska Moja Ojczyzna” oraz statuetek wraz z nagrodami dla wyróżnionych twórców w Konkursie na najlepszą książkę historyczną ostatnich trzech lat, który został przeprowadzony w ramach projektu ‘Ocalić znaczenia wczoraj, uratować dzisiaj’ pod patronatem Starosty Słupskiego Pawła Lisowskiego i Wójta Gminy Damnica Andrzeja Kordylasa.
Jury konkursu na najlepszą książkę historyczną w swoim składzie miało dwoje pracowników naszego Instytutu: Dyrektora IH Prof. Wojciecha Skórę oraz Prof. Agnieszkę Teterycz-Puzio. W Jury zasiadła również dr Anna Łozowska-Patynowska, Dyrektor biura Fundacja Lex Humana.
Przyznano następujące nagrody:
I Nagrodę w konkursie ‘Ocalić znaczenia wczoraj uratować dzisiaj’ Panu Michałowi Prykaszczykowi za książkę Generał Tomasz Łubieński (1784-1870), żołnierz i przedsiębiorca, wydaną w Gdańsku w 2020r. Autor przedstawił losy Tomasza Łubieńskiego, który brał udział w wojnach napoleońskich, powstaniu listopadowym a przy tym był przedsiębiorcą i inicjatorem budowy kolei żelaznej w Polsce.
Jurorzy przyznali również dwie równorzędne nagrody. II Nagrodę otrzymały zatem dwie książki:
Niewymazane z pamięci autorstwa Pani Alicji Balcerzak (Darłowo 2021), mająca charakter wspomnieniowo-publicystyczny, będąca prezentacją dwóch postaci – Niemki, która mieszkała w Darłowie i ominęła ją trauma wojenna, i Konrada Wojtasa, żołnierza AK, więźnia trzech obozów koncentracyjnych;
Karaczun. Obsesja przeszłości Pana Marcina Burzyńskiego (Inowrocław 2020), która stanowi rodzaj poszukiwania korzeni rodzinnych. Odnalazł je Autor w ukraińskiej wiosce, Karaczun. Jednocześnie przywołał wydarzenia, z którymi stykali się jego przodkowie – bitwa pod Kostiuchnówką, rzeź wołyńska, przyjazd do Polski.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym w obu konkursach, a także Organizatorom.
Dziękujemy za możliwość współtworzenia konkursu na najlepszą książkę historyczną, mając nadzieję na dalszą owocną współpracę w organizacji historycznych wydarzeń.
Fot. Fundacja Lex Humana