Prof. Elżbieta Kal na Ogólnopolskiej Sesji Naukowej Stowarzyszenia Historyków Sztuki
W dniach 25-26 listopada 2021 dr hab. Elżbieta Kal, prof. AP uczestniczyła w ważnej, ogólnopolskiej sesji naukowej Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Tym razem ideą przewodnią konferencji, odbywającej się w siedzibie ASP w Warszawie, była HISTORIA SZTUKI JAKO INSTYTUCJA.
Temat referatu E. Kal brzmiał: Realizm – walka klasowa – postęp, czyli o socrealistycznej koncepcji historii sztuki i dotyczył trzech znaczeń instytucji w odniesieniu do historii sztuki:
1. szeroko pojętej nauki, poddanej w latach 1949-1956 rygorom i normom obowiązującej ideologii;
2. organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem Państwowego Instytutu Sztuki i wreszcie
3. osoby kierującego nim Juliusza Starzyńskiego, wówczas bez wątpienia człowieka-instytucji.
Sesja zgromadziła m.in. czołówkę polskich badaczy zajmujących się sztuką współczesną, jak: prof. prof.: Maria Poprzęcka, Marta Leśniakowska, Wojciech Włodarczyk, Anna Markowska, Piotr Juszkiewcz i inni.
Szczegółowy program na stronie: https://www.shs.pl/sesje-naukowe/
Warto wiedzieć, że w sesjach SHS niekiedy uczestniczą też historycy zajmujący się określoną tematyką. Przyszła, w Krakowie, będzie dotyczyć – jak poinformował prof. Włodarczyk – szeroko pojętej konserwacji.
Na ilustracji okładka bodaj najbardziej zideologizowanej pozycji w dorobku Juliusza Starzyńskiego, pt. Sztuka w świetle historii. Studia z metodologii historii sztuki, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1951.