Monografia wieloautorska współredagowana przez prof. Roberta Kuśnierza
Miło nam zakomunikować, iż nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukazała się monografia wieloautorska pt. Hołodomor. Polska. Polskie Ofiary 1932-1933, Warszawa 2019, ss. 232, pod redakcją Michała Dworczyka oraz Roberta Kuśnierza.
Prezentowana monografia nawiązuje do uchwały, poprzez aklamację, Sejmu RP z dnia 9 grudnia 2015 r. ws. upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu, w tym mieszkających na Ukrainie Polaków. Zwracając uwagę na dotychczasowy brak godnego miejsca w pamięci narodowej dla polskich ofiar tej zbrodni, Sejm RP zwrócił się do instytucji nauki i kultury o „rozpoczęcie pilnych prac zmierzających do udokumentowania tej zbrodni".
W związku z powyższym w dniu 1 grudnia 2016 r. przez ówczesnego przewodniczącego Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Posła Michała Dworczyka w Sejmie RP została zorganizowana konferencja naukowa Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-1933 i Polskie Ofiary, koordynatorem naukowym której był prof. Robert Kuśnierz.
Prezentowana książka jest kolejnym krokiem w dziele upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu, w tym Polaków.
Opis książki:
Wielki Głód (Hołodomor) na Ukrainie z lat 1932-1933 jest jedną z największych tragedii w XX wieku oraz potworną zbrodnią reżimu komunistycznego. W jego wyniku na Ukrainie zmarło około 3,4-3,9 mln osób. Wśród ofiar byli również Polacy. Straty ludności polskiej wynoszą około 20 tys. osób. Świadomość o polskich ofiarach Wielkiego Głodu jest w naszym społeczeństwa nadal nieduża. Ten stan w zasadzie nie zmienił się od czasów międzywojennych. W prezentowanej książce polscy i zagraniczni historycy zajmujący się tematyką sowiecką (Olga Bertelsen, Jan Bruski, Wiktoria Kudela-Świątek, Stanisław Kulczycki, Hiroaki Kuromiya, Robert Kuśnierz, Henryk Stroński, Jurij Szapował, Roman Wysocki) przedstawiają swoje spojrzenie na istotę Wielkiego Głodu; jego głównych wykonawców; stosunek Drugiej Rzeczypospolitej do tragedii rozgrywającej się za Zbruczem oraz opisują sytuację ludności polskiej w tym okresie.