Fotorelacja z pierwszego spotkania z cyklu „Pomorskie Spotkanie z Historią”
Miło nam poinformować, że 28 kwietnia 2022 roku w murach Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Pomorskie Spotkania z Historią”, którego jednym z prelegentów był prof. Wojciech Skóra, dyrektor naszego Instytutu.
Za nami pierwsze z cyklu dziesięciu spotkań w ramach projektu „Pomorskie Spotkania z Historią”, realizowanego przez Fundację Imperio. Pod hasłem „Myśleć jak historyk” zainaugurowano projekt na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
Program „Nauka dla Społeczeństwa”, w ramach którego realizuje się projekt „Pomorskich Spotkań z Historią”, ma przybliżać społeczeństwu wyniki badań historycznych, szczególnie w wymiarze regionalnym. Z tego względu organizatorzy zaprosili do udziału w spotkaniu przedstawicieli różnych grup wiekowych: licealistów słupskich szkół, studentów Akademii Pomorskiej (w tym członków Koła Naukowego Historyków), osoby czynne zawodowo i seniorów.
Co to znaczy: „Myśleć jak historyk”? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć zarówno zaproszeni prelegenci prezentujący wybrane tematy, jak również sami uczestnicy podczas krótkiej debaty na zakończenie spotkania.
Prelegenci przedstawili następujące zagadnienia:
1. Prof. Wojciech Skóra – Słupsk, Akademia Pomorska w Słupsku – „Robotnicy przymusowi na terenie miasta Słupsk w czasie II wojny światowej”
2. Krzysztof Drażba – Gdańsk, Naczelnik Wydziału Edukacji Narodowej IPN Gdańsk – „Upamiętnianie wydarzeń historycznych w przestrzeni publicznej”
3. Warcisław Machura – Słupsk, wicedyrektor II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku – „Słupszczanie polegli w czasie I wojny światowej”
Wszyscy wspólnie przyznali, że interpretacja i ocena wydarzeń historycznych nie jest łatwa, a często nawet niejednoznaczna. Pokazała to również złożona historia miasta Słupska (przedwojenny Stolp). Pojawiły się zatem pytania i odpowiedzi. Wspominamy i upamiętniamy, prezentujemy wyniki badań historycznych i popularyzujemy dziedzinę nauki tak bardzo związaną z życiem dawnych i obecnych mieszkańców.
Więcej informacji oraz relację online znajdziecie Państwo pod linkiem: